.

.

.

 


Congratulations to the winners of the Western Pennsylvania Triumph Association's British Car Day 2007!
 

Class 2 Triumph TR3A,B

                1st Matt Lark
                2nd Roger Beliveau
                3rd Wayne & Barbara Allridge

Class 3 Triumph TR4

                1st Ronald Boals
                2nd Mike Moore
                3rd Wray & Sherry Brady

Class 4 Triumph TR4A

                1st James Stoffel
                2nd Keith Lark
                3rd Curtis Lutz

Class 5 Triumph TR250

                1st Ed & Lori Major
                2nd Ed McClouds

Class 6 TR6, Early Pre ‘74

                1st Jeffrey Zwergel
                2nd Rich & Kathy Wendell
                3rd Eric Momberger

Class 7 Triumph TR6, Late Post ‘74

                1st W. Moine
                2nd Mark & Sherry Phillips
                3rd Dick & Sandy Gaier

Class 8 Triumph TR7

                1st Dan McGowan
                2nd Cheryl Loughrey

Class 9 Triumph TR8

                1st Mike Yurko
                2nd Greg Winnett
                3rd LeMoyne Nesbitt
                3rd Dexter Stoltz

  Calendar of Events
(see Events for full list)
 
 
   
  Mar TBA Newsletter Meeting

Primanti's Exit 60 off I-79
- - - - - - - - -

 
  01 Apr Brew Tour (TBA)

Larry Ross
- - - - - - - - -

 
  15 Apr Classic Restorations

Warren, OH
- - - - - - - - -

 
  29 Apr Tune-up Clinic

Doug Foyle
- - - - - - - - -

 
  06 May Run to Pat Davis's Garage

Pat Ledford
- - - - - - - - -

 
 
Other Events of Interest
(see Events for full list)
 
 
  07-09 Apr Wild Hare Run VIR
- - - - - - - - -
 
  21-23 Apr The Mitty Road, Atlanta
- - - - - - - - -
 
  22 Apr MG Club Tech Session

George Kress
- - - - - - - - -

 

 

Class 10 Triumph Spitfire Mark 1,2,3

                1st Roy & Barb Emahizer

Class 11 Triumph Spitfire 1500

                1st Jim Shear
                2nd Bill & Marcy Pukansky
                3rd William Foltz

Class 12 Triumph GT6

                1st Roy & Barb Emahizer

Class 13 Triumph Mixed

                1st Bill Seaton

Class 14 MG TB,TC

                1st David Clark

Class 15 MG TD

                1st Richard Robbins
                2nd Bob & Diane Little
                3rd Dr. Bernard Mallinger

Class 16 MG TF

                1st Dave & Elaine Winkle

Class 17 MGA

                1st Richard Robbins
                2nd Don Wisch
                3rd Alan Bacher

Class 18 MG B Early Pre ‘74

                1st Norm Wright
                2nd Bud & Pat Joyner
                3rd Greg Walker

Class 19 MG B Late Post ‘74

                1st John & Jamie Garris
                2nd Denise Robbins
                3rd Earl Brewer

Class 20 MG B GT

                1st Bob Afflecl
                2nd John Hawthorne

Class 21 MG Midget Chrome Bumper

                1st Dwight Saul
                2nd Mark Marino

Class 22 MG Midget Rubber Bumper

                1st Dave Aites
                2nd Clark Davies

Class 25 Austin Healey 100-4, 100-6

                1st Charley Braum
                2nd John Knasko

Class 26 Austin Healey 3000 MKI, MKII

                1st Rick & Nancy Brown
                2nd Mark Bigatel

Class 27 Austin Healey 3000 MKIII

                1st Ed Orr
                2nd Dick & Sandy Gaier
                3rd Gary Feldman

Class 28 Motorcycles

                1st Charlie Braum

Class 29 Austin Healey Sprite

                1st John Chapman
                2nd Robert Capo

Class 30 Jaguar XK120, 140, 150

                1st Lloyd Gillespie
                2nd Dave Reese

Class 32 Jaguar E-Type Roadster

                1st Richard Santucci
                2nd Tom Zebrasky
                3rd Paul Grandy

Class 33 Jaguar E-Type FHC

                1st Sam McVeigh, Jr.
                2nd Gary Conner
                3rd Jack & Pat Terrick

Class 34 Jaguar Saloon Pre ‘69

                1st Dan Tiel
                2nd Robert Lamperfield

Class 35 Jaguar XJ6

                1st Barbara Mandicino
                2nd John Moan
                3rd Bruce Jenkins

Class 36 Jaguar Modern

                1st Damian Ondo
                2nd David “Kimba” Gelet
                3rd Roger & Beth Zelt

 

Class 37 Lotus

                1st Mike Brown
                2nd Danny Yanda
                3rd Ned Herrick

Back to Top

Class 39 Morgan

                1st David & Judie Burrows

Class 40 Austin, Morris, Mini

                1st John Taylor
                2nd John Hedeen
                3rd Dennis Poland

Class 41 Mixed British

                1st Lenard Fiore
                2nd Bob Webb
                3rd Fred Segal

Class 43 Land Rover

                1st Steve & Donna Laich

Class 44 Rolls Royce Pre 1966

                1st Richard Coombs
                2nd William Casey

Class 45 Rolls Royce Post 1966

                1st Jon Leimkuehler
                2nd William Casey
                3rd Denis Altenburger

Class 46 Bentley

                1st Brian & Helene
                    Leimbach
                2nd Chris Davis

Class 47 New Mini

                1st Eric Langreder

 

BEST OF SHOW

                Lloyd Gillespie
                Jaguar XK 150


 

 

Previous Winners

2006 British Car Day Winners!

2005 British Car Day Winners!

2004 British Car Day Winners!

2003 British Car Day Winners!

2002 British Car Day Winners!

 

All pages and content on this website 2013 WPTA

   
 

Design
and
hosting by

Design and hosting by CYBER Innovations  
  CYBER Innovations  
   

.