.

.

.

 


Congratulations to the winners of the Western Pennsylvania Triumph Association's British Car Day 2005!
 

Class 1, Triumph TR-2, TR-3:
1st: Jim Shaw

Class 2, Triumph TR-3A:
1st: Dick Kress
2nd: Jacj & Nancy Fuller
3rd: Steve Calkins
Honorable Mention: Wayne Allridge

Class 3, Triumph TR-4:
1st: Ronald Boals
2nd: Mike Bilyk
3rd: Wray & Sherry Brady
Honorable Mention: Neil Morrison

Class 4, Triumph TR-4A:
1st: James Stoffel
2nd: Curtis Lutz
3rd: Frank Navratil

Class 5, Triumph TR-250:
1st: Ed & Lori Major

Class 6, Triumph TR-6, Pre '74:
1st: Mike Yurko
2nd: Doug Foyle
3rd: Ken Mikos
Honorable Mention: Bill Saggaser

Class 7, Triumph TR-6, '74-'76:
1st: Roger Zelt
2nd: Mark & Sherry Phillips
3rd: Kenneth Kreiner
Honorable Mention: Paul Culbertson

Class 8, Triumph TR-7:
1st: Mark Laughrey
2nd: Dan McGowan
3rd: Scott & Erin Permar

Class 9, Triumph TR-8:
1st: Lamoyne Nesbitt
2nd: Danielle McGowan

Class 10, Triumph Spitfire:
1st: Ron & Barb Emhazier
2nd: Mike Ferencah
3rd: Nudy Triffiro

Class 11, Triumph Spitfire 1500:
1st: Carolyn Nesbitt
2nd: Bill & Marcy Pukansky
3rd: Jim Shear
Honorable Mention: Cathy Fisher

Class 12, Triumph GT-6:
1st: Suzanne Snyder

 

  Calendar of Events
(see Events for full list)
 
 
   
  Mar TBA Newsletter Meeting

Primanti's Exit 60 off I-79
- - - - - - - - -

 
  01 Apr Brew Tour (TBA)

Larry Ross
- - - - - - - - -

 
  15 Apr Classic Restorations

Warren, OH
- - - - - - - - -

 
  29 Apr Tune-up Clinic

Doug Foyle
- - - - - - - - -

 
  06 May Run to Pat Davis's Garage

Pat Ledford
- - - - - - - - -

 
 
Other Events of Interest
(see Events for full list)
 
 
  07-09 Apr Wild Hare Run VIR
- - - - - - - - -
 
  21-23 Apr The Mitty Road, Atlanta
- - - - - - - - -
 
  22 Apr MG Club Tech Session

George Kress
- - - - - - - - -

 

 

Class 13, Triumph Mixed:
No entries

Class 14, MG TC:
1st: David May
2nd: David May

Class 15, MG TD:
1st: Gary Fitzgerald
2nd: George Pilnez
3rd: Jeff Ibbotson

Class 16, MG TF:
1st: Dave & Elaine Winkle

Class 17, MGA:
1st: Rich Cromer
2nd: Glen Wunderly
3rd: R.G. Gierl

Class 18, MGB, Chrome Bumper:
1st: Bud & Pat Joyner
2nd: Ted Riehl
3rd: Dave Kray
Honorable Mention: Jim Stafford, Jr.

Class 19, MGB, Rubber Bumper:
1st: John & Jamie Garris
2nd: Andrew Schneggenburger
Ren & Roberta Bartog
Honorable Mention: George Barbari

Class 20, MGB-GT:
1st: John Greggerson
2nd: Tom Thompson
3rd: Bob Affleck
Honorable Mention: Don Long

Class 21, MG Midget, Early:
1st: Dwight Saul
2nd: Tom & Margaret Rynne
3rd: Joseph Filer
Honorable Mention: Mark Marino

Class 22, MG Midget, Late (1500):
1st: John Leible

Class 23: MG Mixed:
1st: Joseph Flier

Class 24: Sunbeam:
1st: Bob & Jean Webb

Class 25, Austin-Healey 100:
1st: Michael Oritt
2nd: Charlie Braun

Class 26, Austin-Healey 100-6, 3000 Mk.I:
1st: Rick & Nancy Brown
2nd: John & Beverly Knasko
3rd: Robert Spears
Honorable Mention: Howard Koch

Class 27, Austin-Healey 3000 Mk.II & III:
1st: Bruce Hurley
2nd: Tanya Felts
3rd: Frank Navratil
Honorable Mention: Gary Feldman

Class 28, Motorcycles:
1st: Michael Mosteen

Class 29, Austin-Healey Sprite:
1st: John Chapman
2nd: Rick Magro

Class 30, Early Jaguar Roadsters:
1st: Limo Gillespie
2nd: Lenny, from Altoona Classic Cars
3rd: David Trafford

Class 31, Early Jaguar Coupes:
1st: Edward Grarham

Class 32, Jaguar E Type Conv:
1st: Lenny Classic Cars
2nd: Paul Grandy
3rd: Terry McNamara
Honorable Mention: Don Johnson

Class 33, Jaguar E-Type Coupes:
1st: Samuel McVeigh
2nd: Jack & Pat Terrick
3rd: Mark Findrick
Honorable Mention: James Halferty

Class 34, Jaguar Sedan, Early:

1st: Dan Tiel
2nd: Jim Stafford
3rd: John Mendicino

Class 35, Jaguar XJ6 Sedan:
1st: Barrett Shilo
2nd: John Darak
3rd: Dominic Lutuly
Honorable Mention: Simon Tripp

Class 36, Jaguar XJS:
1st: Damion Ondo
2nd: Walter Warner

Back to Top

Class 37, Lotus:
1st: Michael Braun
2nd: Scott Schober

Class 38, TVR:
1st: Michael Zappa
2nd: Jeff jacobelli

Class 39, Morgan:
1st: David & Judy Burrows
2nd: Frank Navratil
3rd: Dan Mortland

Class 40, Mini:
1st: John Hedeen
2nd: John Taylor
3rd: Roger Nagy

Class 41, Mixed Sedan, Conv, Etc:
1st: Jeffrey Cole
2nd: Barbara Mendicino
3rd: David Gills
Honorable Mention: Brenda & Andrew Butler

Class 42, Morris:
1st: Dan & Ann Landos

Class 43, Rover:
1st: Erick Leslie
2nd: Steven Laich

Class 44, Rolls Royce, Bentley:
1st: Rich Coombs
2nd: Burnie Pinskar
3rd: Lenny's Classic Cars

Class 45, New Mini:
1st: Bill De Fillippio
2nd: Joni Shaw

Class 46, Best of Show:
Mark Gaier, MG J-2

 

2004 British Car Day Winners!

2003 British Car Day Winners!

2002 British Car Day Winners!

 

All pages and content on this website 2013 WPTA

   
 

Design
and
hosting by

Design and hosting by CYBER Innovations  
  CYBER Innovations  
   

.